Press enter to see results or esc to cancel.

Akumulatory żelowe do łodzi

O ile nie są one podłączone do sieci elektrycznej, urządzenia 12V w przyczepie kempingowej lub kamperze korzystają z akumulatorów rekreacyjnych. Technologia akumulatorów rekreacyjnych różni się od technologii standardowych akumulatorów samochodowych, ponieważ jest zoptymalizowana pod kątem obciążeń i sposobu użytkowania, które są typowe dla przyczep kempingowych i kamperów.

Standardowe akumulatory rozruchowe

Standardowy akumulator rozruchowy jest zaprojektowany do wytwarzania wysokiego prądu szczytowego, aby włączyć silnik, zazwyczaj powyżej 1200 obr/min w temperaturze -30°C. Jest to konieczne, aby pokonać mechaniczny i termiczny opór silnika i w zależności od konstrukcji silnika i temperatury otoczenia wymaga prądu rozruchowego o natężeniu do 1000A. Alternator pojazdu szybko uzupełnia utraconą pojemność akumulatora, gdy silnik pracuje. Standardowe akumulatory żelowe do łodzi rozruchowe kwasowo-ołowiowe są przeznaczone do standardowych pojazdów bez systemu start-stop i są w większości oparte na technologii sieci wapniowej (technologia niskiej utraty wody). Konstrukcja tych akumulatorów koncentruje się bardziej na zdolności rozruchowej niż na trwałości, gdzie liczba płyt i powierzchnia płyt są zoptymalizowane w celu zapewnienia wysokiej zdolności rozruchowej, a nie trwałości cyklicznej. Wykazano, że słabej jakości tanie akumulatory na tym rynku wytrzymują mniej niż 3 cykle przy 100% DOD (Depth of Discharge – głębokość rozładowania), tj. cykle w pełni rozładowane, i zazwyczaj mniej niż 20 cykli w porównaniu z wymogiem rynku rekreacyjnego wynoszącym 50% DOD. Główne akumulatory samochodowe wytrzymują zazwyczaj 20-30 cykli przy 100% DOD i ponad 70 cykli przy 50% DOD. W rezultacie standardowe kwasowo-ołowiowe akumulatory rozruchowe nie są odpowiednie do cyklicznych wymagań, które są typowe dla rynku rekreacyjnego.

Akumulatory rekreacyjne, a akumulatory żelowe do łodzi

W przeciwieństwie do standardowego akumulatora rozruchowego, akumulator rekreacyjny musi zapewniać stały przepływ prądu przez dłuższy czas i rzadko jest doładowywany, dopóki użytkownik nie zauważy, że jego poziom napięcia znacznie spadł. W tym momencie należy go naładować. Jeżeli akumulatory żelowe do łodzi są pozostawione przez dłuższy czas w stanie rozładowania lub podłączony do obciążenia, które wymusza nadmierne rozładowanie, nie odzyska on swojego poprzedniego stanu. Takie warunki mogą prowadzić do powstawania miękkich zwarć, które spowodują, że bateria nie będzie nadawała się do użytku.