Press enter to see results or esc to cancel.

Na czym polega leczenie i terapia uzależnień młodzieży?

Jedynym dobrym oraz praktycznym sposobem na zakończenie uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub środków jest złożone leczenie (leczenie odwykowe, leczenie uzależnienia, terapia uzależnienia), jakie zaczyna się od zakończenia ciągu picia, brania oraz detoksykacją systemu (detoks; detox; odtrucie; odtruwanie poalkoholowe; odtruwanie ponarkotykowe; oczyszczenie systemu z alkoholu, narkotyków, leków). Na czym właściwie polega leczenie uzależnień młodzieży?

Czym jest oraz jaki jest cel terapii uzależnień?

Terapia uzależnień to podstawowa metoda leczenia w wypadku osób borykających się z rozmaitego rodzaju nałogami. Alkoholizm lub jakiekolwiek odmienne uzależnienie to dolegliwość postępująca, jaką najzwyczajniej w świecie należy leczyć. Terapia uzależnień opiera się na różnorodnych działaniach terapeutycznych. Ma na celu przede wszystkim sprawić, by chory zaprzestał wykonywania szkodliwego oddziaływania (nałogowego picia alkoholu, stosowania treści psychoaktywnych, nałogowego hazardu etc.).

Co trzeba zrobić, by móc zacząć terapię uzależnień?

Tak jak w wypadku wielu świadczeń leczniczych kłopotem (chociaż dla większości chorych) jest zdobycie na nie skierowania, tak już odmiennie jest w wypadku terapii uzależnień – zasadniczo do zaczęcia całego mechanizmu wychodzenia z nałogu nie jest potrzebne posiadanie skierowania. Chory, jaki chciałby rozpocząć leczyć własne uzależnienie, może po prostu udać się do poradni leczenia uzależnień oraz tam zarejestrować się na wizytę.

Jak w Polsce wygląda leczenie oraz terapia uzależnień młodzieży?

Wygląda to identycznie jak w wypadku osób dorosłych. Istnieją dwie główne metody leczenia. Pierwsza to terapia w placówkach zabiegowych oraz są to przychodnie leczenia uzależnień dzieci oraz młodzieży, gdzie wykonywana jest terapia indywidualna oraz grupowa i praca z rodziną. Inna to terapia w placówkach stacjonarnych, gdzie podczas kuracji chory mieszka oraz uczęszcza do szkoły. W Polsce są trzy grupy stacjonarnych oddziałów/ośrodków leczenia uzależnień. Pierwsza to ośrodki stacjonarne zupełnie dobrowolne oraz otwarte.

W programach leczniczych w większości stosuje się terapię behawioralno-poznawczą. Najlepszą efektywność działania zapewnia złączenie psychoterapii indywidualnej z terapią grupową. Na cały szereg psychoterapii składa się do 240 godzin terapii grupowej oraz do 50 godzin terapii indywidualnej w czasie roku. Specjaliści polecają, aby leczenie w placówkach związane było z członkostwem w grupach samopomocowych Anonimowych Alkoholików oraz stowarzyszeniach abstynenckich.

Najistotniejsza jest motywacja

Przede wszystkim, w wypadku psychoterapii młodego pacjenta, zdarza się, iż na terapię do psychologa przyprowadza nastolatka rodzic. Lecz jeszcze powszechniej młody człowiek przychodzi na terapię sam oraz sam zgłasza własny kłopot. Musimy pamiętać o tymże, iż tak jak w wypadku każdej kuracji, tak również w terapii młodzieży, najistotniejsza jest wewnętrzna motywacja do pracy, bez tego niestety może nam się nie udać uzyskać efektów, na których nam zależy.