Press enter to see results or esc to cancel.

Włóczka – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Włóczka jest powszechnie stosowanym materiałem w rękodziele. Wielu z nas kojarzy ją z brzydkimi swetrami od babci, jednak dzisiaj włóczka stała się modne i cieszy się dużą popularnością. Co warto o niej wiedzieć?

Pierwsze wzmianki o włóczce pochodzą z czasów starożytnych. Jako materiał do produkcji ubrań używali jej Egipcjanie. Włóczyłkowe artefakty są datowane na okres 2,5 tysiąca lat p.n.e. Sama włóczka to nic innego jak przędza z wełny owiec, ale może być też wykonana z bawełny, lnu lub syntetycznych tworzyw.

Zastosowanie włóczki

Włóczka ma zastosowanie w różnych dziedzinach, począwszy od odzieży, poprzez dodatki do wnętrz, aż po ozdoby świąteczne. Z roku na rok rośnie popularność szydełkowania, robienia na drutach czy dziergania. Włóczka jest świetnym materiałem do tego celu, ponieważ daje wiele możliwości i typów wzorów. Można z niej wykonać zarówno ciepły kardigan, jak i modną bluzkę czy świąteczny wianek.

Coraz więcej ludzi decyduje się na samodzielne wykonywanie najróżniejszych przedmiotów z włóczki. W takim przypadku bardzo ważna jest jakość włóczki. Dobrej jakości materiał gwarantuje ciepło, trwałość i piękny wygląd wyrobu. Najlepszym wyborem są włócznie naturalne, ale wiele wykorzystywanych jest także włókien syntetycznych.

Przechowywanie i pielęgnacja

Włóczkę najlepiej przechowywać w suchym i wentylowanym miejscu. Unikajmy kontaktu z wilgocią, ponieważ jest to czynnik, który sprzyja rozwojowi pleśni czy grzybów. W przypadku prania ręcznego lepiej wykorzystać delikatne środki chemiczne, ponieważ zbyt silne produkty do prania mogą zniszczyć kolor i właściwości przenikania powietrza. W przypadku rozmiękczenia tworzyw syntetycznych konieczne jest użycie płynu zmiękczającego.

Pielęgnujemy włóczkę zależnie od zastosowania. Dla odzieży i innych przedmiotów codziennego użytku ważne jest, aby prasować ją od tyłu, pamiętając o odpowiedniej temperaturze. Do takich celów często dodawane są elastyczne włókna, które pomagają utrzymać właściwą formę. Ważne jest również, aby do gotowania włóczki używać specjalnych koszy niklowanych lub stali nierdzewnej, ponieważ zapobiegnie to przyciąganiu zanieczyszczeń lub przebarwieniu koloru.